Czy da się pogodzić studia z pracą?

Pogodzenie studiów z pracą to dość spore wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczęły naukę na studiach wyższych. Nowe miejsce zamieszkania, nowe środowisko, znajomi to czynniki, które wywołują stres, zwłaszcza u początkującego żaka. Niemniej jednak podjęcie pracy, już na pierwszym roku studiów, może okazać się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, o ile będzie to decyzja przemyślana i potraktowana poważnie.

Osoba, która podjęła naukę na studiach wyższych i dodatkowo zdecydowała się na podjęcie pracy, musi posiadać pewne cechy charakteru, które ułatwią jej pogodzenie tych dwóch działań. Po pierwsze musi być odpowiedzialna, dobrze zorganizowana, sumienna i punktualna. Trzeba potraktować studia i pracę poważnie. Tylko wtedy jesteśmy w stanie odnieść sukces. Jeżeli zaniedbamy studia przez pracę, możemy tego później bardzo żałować.

Podejście może być różne. Część osób szuka pracy na studiach, ponieważ jest do tego zmuszona. Jeśli student nie ma wsparcia finansowego, musi sam zatroszczyć się o swoje życie. W takim przypadku praca jest sprawą pierwszorzędną. Z kolei ktoś, kto ma wsparcie finansowe, nie musi zawracać sobie głowy pracą i może skupić się tylko i wyłącznie na nauce. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, że wielu studentów dorabia sobie na studiach poprzez podjęcie prac tymczasowych, dorywczych.

Co z zajęciami i zaliczeniami na studiach?

Jeśli ktoś studiuje zaocznie, ma zajęcia w weekend. Wówczas bez problemu może podąć pracę w systemie od poniedziałku do piątku. Co ze studentami kształcącymi się w systemie dziennym? Zazwyczaj pracodawcy „idą na rękę” studentom i pozwalają im dostosować grafik pracy do zajęć na uczelni. Jeśli trafi się na wyrozumiałego pracodawcę, który studiował i dobrze wie, jak wygląda życie na studiach, z pewnością nie będzie utrudniał studentowi zaliczania kolokwiów i egzaminów. Najczęściej daje w takie dni studentowi wolne, aby spokojnie pozaliczał wszystkie egzaminy. Pamiętajmy, że jeżeli kierunek studiów ściśle wiąże się z wykonywaną przez niego pracą, pracodawcy będzie zależało na tym, aby jego pracownik zdobył wykształcenie,a tym samym podniósł swoje kwalifikacje.

Jak wynika z powyższych rozważań, jednoczesne studiowanie i zarabianie pieniędzy jest możliwe, ale zależy w dużej mierze od podejścia i predyspozycji studenta.