Czym się kierować przy wyborze mieszkania lub pokoju na studiach?

Zanim przystąpimy do poszukiwań związanych z wynajmem mieszkania lub pokoju na studiach, powinniśmy zastanowić się, czego dokładnie szukamy. Dobrze byłoby więc wyznaczyć sobie jakieś cele, np. szukamy pokoju jednoosobowego, w maksymalnie czteropiętrowym bloku, w centrum miasta itp. W ten sposób zaoszczędzimy wiele czasu i szybciej dotrzemy do najbardziej atrakcyjnych ofert. Ogłoszenia najlepiej przeglądać za pomocą Internetu lub lokalnej prasy.

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania/pokoju na studiach:

  • Wysokość czynszu. Należy dowiedzieć się, ile wynosi czynsz i ile mniej więcej wynoszą opłaty za media. Często bywa tak, że część opłat (przeważnie ogrzewanie i woda) wliczonych jest w kwotę czynszu. Poza tym, warto sprawdzić, czy w cenę czynszu wliczona jest kablówka, Internet itp.
  • Standard mieszkania. Podczas oglądania mieszkania, warto zwrócić uwagę na jego wyposażenie i ogólny wygląd. W końcu czynsz mieszkania zależy w dużej mierze od jego standardu. Należy więc przyjrzeć się wyposażeniu pokoju, tzn. czy jest w nim łóżko i meble, oraz wyposażeniu kuchni, która powinna posiadać podstawowe sprzęty, takie jak lodówka, kuchenka, mikrofalówka. Dobrze byłoby zajrzeć także do łazienki w celu poszukiwania pralki.
  • Lokatorzy. To także istotna sprawa. Jeśli okaże się, że mieszkanie wynajmowane jest przez samych chłopaków, dziewczyna może czuć się niekomfortowo, choć trzeba przyznać, że niewiele osób zwraca na to uwagę. I tak wszelkie problemy z lokatorami wychodzą później, zwłaszcza w takich sprawach, jak sprzątanie.
  • Dzielnica. Nie warto wynajmować mieszkania w tej części miasta, która uchodzi za niebezpieczną, w której często dochodzi do włamań, bójek i kradzieży. Oczywiście tego typu dzielnice kuszą niskim czynszem, ale w końcu zdrowie i życie jest cenniejsze, prawda?
  • Lokalizacja. Również jest bardzo istotna, ponieważ od niej zależy czy będziemy mieli problem z komunikacją czy też nie. Warto zwrócić uwagę, czy przy bloku znajduje się blisko jakiś przystanek autobusowy, a także czy będziemy w stanie szybko dotrzeć na uczelnię, jeśli autobus miejski się spóźni lub w ogóle nie przyjedzie, co często zdarza się zimą, np. podczas ferii zimowych i złych warunków atmosferycznych. Najlepiej znaleźć mieszkanie w centrum miasta, gdzie wszędzie będzie blisko, ale niestety wiąże się to z dużo większym czynszem…

Pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej przystąpić do szukania i oglądania mieszkań. Wówczas będziemy mieli więcej czasu do zastanowienia się i wybrania najlepszej oferty spośród wszystkich innych ogłoszeń.

Jeśli podczas oglądania mieszkań nie będziemy w 100% przekonani, że wybrane lokum jest „strzałem w dziesiątkę” i coś będzie wydawało nam się podejrzane, lepiej wstrzymać się z podjęciem ostatecznej decyzji.