Gap year – wymuszona przerwa czy przygoda życia?

Gap year to najogólniej mówiąc przerwa, która ma miejsce w przełomowym okresie życia, często przybiera formę wyjazdu za granicę. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa gap, które oznacza przerwę oraz słowa year, czyli rok. Taka roczna przerwa stosowana jest przede wszystkim podczas studiów, ale także po ważnych etapach w życiu, np. po ślubie. Nasuwa się więc pytanie, czy gap year jest dobrym pomysłem, czy jest to może wymysł, który przynosi więcej szkód niż korzyści?

Dlaczego studenci korzystają z gap year?

Zdania co do podjęcia decyzji o rocznej przerwie m.in. na studiach są podzielone. Jedni uważają, że jest to strata czasu i pieniędzy, a inni są przekonani, że tego typu podróż wzbogaca człowieka o nowe doświadczenia, naukę języka i zrealizowanie własnych marzeń. Doskonałą formą gap year dla studentów są roczne staże i praktyki studenckie za granicą.

Planowanie podroży

Ze względu na fakt, że podróż będzie trwała dość długo, należy się do niej odpowiednio wcześnie przygotować. Na co zwrócić uwagę?

Cel i plan podróży

Musimy wiedzieć, gdzie dokładnie chcemy jechać, jakim środkiem transportu itp. Wówczas trzeba szybciej zabukować bilet, znaleźć nocleg, załatwić formalności na studiach. Zostawienie wszystkiego na ostatnią chwilę przyniesie więcej nerwów i niepotrzebnych komplikacji.

Zasoby finansowe

Jedni jadą w podróż dookoła świata z kilkoma groszami w kieszeni i traktują to jako spontaniczny wyjazd – przygodę życia, inni wolą zabezpieczyć się w razie ewentualnych komplikacji. Konto bankowe jest jak najbardziej wskazane. Noszenie gotówki przy sobie to nie jest dobry pomysł…

Bezpieczeństwo

Przed wyjazdem warto zabezpieczyć sobie noclegi, przynajmniej kilka na początek. Później można robić to na bieżąco. Pamiętajmy, że podróż podróżą, ale należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. W obecnych czasach, w dobie zagrożeń terrorystycznych, trzeba zdawać sobie sprawę z czyhających niebezpieczeństw. Jeśli wyjeżdżamy za granicę, dobrze by było powiadomić najbliższa rodzinę o tym gdzie jedziemy, gdzie będziemy spać, jak się z nami skontaktować itp.

Jeśli planujemy gap year nie róbmy tego na siłę, od niechcenia, tylko po to, by zrobić sobie przerwę od nauki. Pamiętajmy, że roczny wyjazd to sporo czasu i warto go właściwie spożytkować.