Jak dobrze zorganizować czas na naukę?

nauka, ksiazki

Nauka na studiach znacząco różni się od nauki w liceum. W szkole średniej obowiązkiem ucznia było bieżące przygotowywanie się z lekcji na lekcję, ponieważ mogła być niezapowiedziana kartkówka lub odpytywanie z ostatniej lekcji. Niemniej jednak później, przygotowując się do sprawdzianu, było łatwiej i szybciej przyswoić cały materiał. Na studiach obowiązują inne zasady, choć systematyczna nauka zdecydowanie się opłaca…

Organizacja czasu nauki

Na studiach nauka wygląda nieco inaczej. Przez pierwsze 3-4 miesiące studenci uczęszczają na zajęcia i wykłady, robią notatki, a następnie, pod koniec semestru, przystępują do zdawania kolokwium oraz odpowiednio później egzaminu. W większości przypadków wygląda to tak, że studenci chodzą sporadycznie na ćwiczenia i wykłady i dopiero pod koniec semestru przystępują do zbierania notatek i nauki. Takie podejście jest dość ryzykowne, niemniej jednak przy dobrej organizacji pracy i odpowiedniej ilości czasu, można zaliczyć i kolokwium i egzamin. Jak to zrobić? Podpowiadamy kilka sprawdzonych i skutecznych wskazówek.

1. Skorzystanie z pomocy korepetytora

Czasami, przy dużej ilości materiału, który na dodatek związany jest z naukami ścisłymi, potrzebna jest dodatkowa pomoc. Wówczas warto skorzystać z korepetycji. Niekiedy wystarczy zaledwie kilka prywatnych lekcji, aby zrozumieć materiał. Warto więc skorzystać z tego typu pomocy. Korepetycje na studiach są bardzo popularne i często prowadzą je Ci sami wykładowcy, z którymi mamy zajęcia. Jeśli profesor widzi, że komuś zależy na zdobyciu wiedzy, na egzaminie patrzy na taką osobę przychylnym okiem…

2. Zmiana otoczenia

Nie ma lepszego miejsca na naukę niż… biblioteka. To miejsce jest omijane szerokim łukiem przez studentów w trakcie semestru, jednak kiedy zbliżają się zaliczenia, ciężko znaleźć wolne miejsce w czytelni. W bibliotece panuje cisza i spokój, czyli to, czego student najbardziej potrzebuje podczas nauki. W bibliotece nie można rozmawiać, używać telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych. Z komputera można korzystać, ale tylko w wyznaczonych do tego miejscach. W takich warunkach łatwiej się skupić i skoncentrować.

3. Pozbycie się tzw. pożeraczy czasu

Jeśli zdecydujemy się na naukę w domu, musimy w pierwszej kolejności pozbyć się tzw. pożeraczy czasu, czyli przede wszystkim Internetu. To właśnie on zajmuje większą część naszego wolnego czasu. Jeśli co najmniej 3-4 godz. dziennie poświęcimy na naukę w takich warunkach, możemy być pewni, że wiedza, jaką przyswoimy, zostanie w naszej głowie znacznie dłużej niż zwykle. Najlepiej przygotowywać sobie tzw. mapy myśli i sukcesywnie, każdego dnia, powtarzać ten sam materiał, aż do dnia egzaminu.

4. Wyznaczenie sobie nagrody

Dobra motywacja do nauki to także dobry sposób, aby szybko i skutecznie przyswoić materiał do egzaminu. Nagrodą zachęcającą do nauki może być kupno ciekawej książki, płyty, wyjście do kina czy też kupno upatrzonych w galerii butów. Niestety w takim przypadku trzeba żyć w zgodzie samym sobą i uczciwie podejść do tematu.