Jak zwalczyć stres przed egzaminem?

Stres przed egzaminem jest częstym towarzyszem większości studentów. Jest z nimi zawsze, nawet wtedy, kiedy studenci twierdzą, że są bardzo dobrze przygotowani i zaliczenie przedmiotu nie powinno sprawić im kłopotu. Dlaczego więc się denerwujemy? Stres ma wiele negatywnych skutków. Często bywa przyczyną wielu schorzeń, a nawet poważnych chorób, tj. zawałów, nadciśnienia, depresji, wrzodów żołądka czy też prób samobójczych. Warto więc dowiedzieć się, co robić, aby zmniejszyć napięcie, lęk i stres przed egzaminem.

Jak zmniejszyć stres – kilka przydatnych wskazówek:

  • dobrze przygotujmy się do egzaminu, poświęćmy na naukę wystarczająco dużo czasu, dzięki temu będziemy spokojniejsi,
  • nie zwracajmy uwagi na to, co mówią inni – bezsensowe powtarzanie w kółko tego, że nic się nie umie i na pewno nikt nie zda, jest pozbawione sensu,
  • zadbaj o odpoczynek na jeden dzień przed egzaminem – wyciszenie i relaks pomoże pozbyć się napięcia, jeśli jesteś typem imprezowicza, wyjdź na miasto, spotkaj się ze znajomymi, posłuchaj dobrej muzyki lub po prostu udaj się na spacer itp.,
  • dostarcz organizmowi odpowiednią ilość czasu, czyli porządnie się wyśpij,
  • skup się na tym, co pozytywne – powtarzaj sobie, że będzie dobrze, że zdasz, bo jesteś dobrze przygotowany – pozytywne myślenie może zdziałać cuda!
  • nie panikuj, gdy po otrzymaniu testu nie będziesz znał odpowiedzi na pierwsze pytania, na początku skup się na tym, co wiesz, a później wróć do trudniejszych zadań (zdziwisz się, jak nagle doznasz olśnienia i wszystko Ci się poprzypomina!),
  • zjedz przed egzaminem smaczne i pożywne śniadanie, wypij kawę, burczenie w brzuchu nie pozwoli skupić się na rozwiązywaniu zadań ani Tobie, ani sąsiadom.

Z medycznego punktu widzenia, o ile nie pomogą wyżej wymienione wskazówki, można zakupić leki lub wyciszające herbatki ziołowe, np. melisę. Jeśli to nie pomoże, lepiej udać się do lekarza lub do psychologa w celu zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalisty.

Co to jest dobry stres?

Pozytywny stres ma jedną zasadniczą zaletę, a mianowicie motywuje do działania, a w przypadku studentów, motywuje do nauki i pozwala maksymalnie skupić się na rozwiązywaniu zadań egzaminacyjnych. Dobry stres poprawia koncentrację i zmusza mózg do większej wydajności.