Korepetycje – ile kosztują i jak długo powinny trwać?

Korepetycji może udzielać każdy, zarówno osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe, np. nauczyciel, jak i osoba, która takiego wykształcenia nie ma, ale za to może pochwalić się ogromną wiedzą w danej dziedzinie zdobytą w szkole lub na studiach. Tak jest w przypadku studentów, którzy na studiach nabywają wiedzę, ale nie mają jeszcze odpowiedniego dokumentu w ręku, który potwierdziłby ich kwalifikacje. Przymierzając się do udzielania korepetycji, należy zastanowić się, ile czasu jesteśmy w stanie na nie poświęcić oraz ile wyniesie stawka godzinowa prywatnych lekcji.

Czas trwania prywatnych lekcji

Korepetycje trwają przeważnie godzinę zegarową albo lekcyjną, czyli 1 pełną godzinę lub 45 minut. Czasami zdarza się, że prywatne lekcje trwają 1,5 godziny, np. gdy student jest przed egzaminem i brakuje mu czasu, aby na spokojnie nadrobić zaległości. Wówczas każda dodatkowa minuta jest na wagę złota. Określając czas trwania korepetycji powinno się wziąć pod uwag także wiek ucznia. W przypadku osoby dorosłej, jaką jest student, nie trzeba martwić się, że uczeń nie da rady dłużej posiedzieć nad materiałem. Jednak kiedy mamy do czynienia z małymi dziećmi ze szkoły podstawowej, musimy pamiętać, że 45 minut nauki to maksymalny czas, czasami korepetycje dla najmłodszych trwają nawet pół godziny. Jeśli naprawdę materiału po powtórki jest bardzo dużo, lepiej rozdzielić spotkania na kilka dni, niż siedzieć zbyt długo jednego dnia. W końcu studenci, maturzyści i pozostali uczniowie mają jeszcze inne obowiązki po szkole, po zajęciach.

Stawka za godzinę

Przyjmuje się, że minimalny koszt za godzinę korepetycji to minimum 20 zł. Oczywiście zależy to także od przedmiotu. Jak powszechnie wiadomo, prywatne lekcje z języków obcych lub przedmiotów ścisłych są dużo droższe. Ich cena waha się w przedziale od 50 do 100 zł za godzinę. Poza tym, w cenę korepetycji wliczony jest także dojazd korepetytora do ucznia, istotna jest także lokalizacja. W większym mieście ceny korepetycji są dużo droższe. Ostatnia rzecz, to wiedza i umiejętności korepetytora. Jeśli mamy do czynienia z osobą kompetentną, dodatkowo cieszącą się pozytywna opinią wśród uczniów, studentów, taka osoba będzie znała swoją wartość i cena prywatnych lekcji, jakich będzie udzielać, będzie adekwatna do jej umiejętności.