Podjęcie studiów, czyli nowy etap w życiu człowieka

Studia to szczególny czas dla młodych osób, które po liceum wyprowadzają się do innego miasta i zaczynają samodzielne życie. Nowe otoczenie, nowi znajomi, życie na własny rachunek to moment przełomowy, można by rzec, że podjęcie studiów i wyjazd do innego miasta to rozpoczęcie nowego etapu w życiu. Zderzenie z taką rzeczywistością dla jednych jest atrakcją, dla innych to prawdziwa męka. Osoby skryte, nieśmiałe, takie, których rodzice zawsze we wszystkim wyręczali często mają kłopot z nawiązaniem kontaktu z obcą osobą.

Socjofobia – co to takiego?

Socjofobia, inaczej fobia społeczna, to zaburzenie psychiczne na tle nerwowym. Socjofobia bardzo niekorzystnie wpływa na codzienne życie – utrudnia komunikację, odseparowuje człowieka od społeczeństwa, powoduje nerwicę itp. W przypadku stwierdzenia socjofobii należy udać się do psychoterapeuty na leczenie. Choroby tej nie można bagatelizować. Zamknięcie się w sobie może mieć nieprzyjemne, a nawet dramatyczne skutki. Osoby zmagające się z socjofobią często mają myśli i proby samobójcze, cierpią na depresję itp. Ważne jest, aby osoba, która zmaga się z fobią społeczną powiadmiła o tym swoich wykładowców na studiach. Wówczas można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w momentach stresujących, np. podczas egzaminów.

Jak nawiązywać dobre relacje z innymi osobami – wskazówki

  • bądź sobą,
  • nie bój się wypowiadać swojego zdania publicznie,
  • okazuj zainteresowanie drugą osobą, naucz się słuchać innych,
  • nie bądź egoistą, zwracaj uwagę także na to, co mówią i myślą inni,
  • udzielaj się w grupie, ale nie próbuj dominować i stawiać na swoim,
  • szanuj ludzi,
  • nie poddawaj się, bądź optymistą!

Jeśli uda Ci się postępować w taki sposób, to wiedz, że masz duże szanse na to, by wieść dobre życie na studiach, mieć mnóstwo znajomych, dobrze się bawić i nie mieć problemów z nauką, bo odpowiedzialność i dobra organizacja to już połowa sukcesu.