Prokrastynacja. Czym jest i jak z nią walczyć?

Prokrastynacja to najogólniej mówiąc nawyk odwlekania pewnych czynności na później. Zazwyczaj są to sytuacje, które powodują u nas stres, zdenerwowanie, rozdrażnienie lub lęk. Prokrastynacja dotyczy bardzo często osób uczących się, zwłaszcza studentów, którzy zmagają się z ciężkimi egzaminami i kolokwiami na studiach.

Prokrastynacja w dużej mierze związana jest z nauką. Studenci, podchodząc sceptycznie do nauki, nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że to zjawisko ma swoją nazwę i w pewnym sensie jest to dolegliwość, z którą powinno się walczyć, a nie zwykłe lenistwo.

Głównym założeniem prokrastynacji jest poprawa samopoczucia. Odwlekanie nauki sprawia nam radość, czujemy się lepiej, ponieważ nie dopuszczamy do siebie myśli o tym, co nas stresuje, a nauka to nic innego jak myśl o tym, że zbliża się ciężki egzamin, który trzeba zdać. Właśnie strach przed niepowodzeniem tak nas paraliżuje. Z jednej strony mamy świadomość tego, co nas czeka, ale z drugiej boimy się tego i mózg mimowolnie „podpowiada” nam, żeby przestać o tym myśleć i skupić uwagę na innej rzeczy. Właśnie z tego powodu zaczynamy wykonywać wiele niepotrzebnych czynności, np. zaczynamy sprzątać, gotować, idziemy na zakupy itp.

Jak radzić sobie z prokrastynacją?

Jeśli zauważymy, że często dochodzi do takich sytuacji, nie tylko podczas sesji egzaminacyjnej, ale także w przypadku odwlekania niektórych obowiązków domowych (sprzątanie, gotowanie itp.), dobrze byłoby spróbować zacząć z tym walczyć. Prokrastynację można wyeliminować, ale to w dużej mierze zależy od nas samych. Co należy zrobić? Przede wszystkim trzeba zmuszać się do wykonania odwlekanych dotychczas czynności. Ważne, aby robić to w odpowiedniej kolejności. W przypadku studentów dobrze byłoby rozpocząć naukę od najłatwiejszych rzeczy. Jeśli przyswoimy podstawy, łatwiej będzie nam ruszyć dalej. Tylko zrozumiała nauka pozwoli szybko i łatwo opanować cały materiał. Bardzo ważne jest także pozytywne nastawienie do nauki oraz odpowiednia organizacja (wyeliminowanie „pożeraczy czasu”, porządek na biurku itp.). W taki sposób zwiększymy szanse na całkowite wyeliminowanie prokrastynacji.