Rozmowa kwalifikacyjna. Najczęściej zadawane pytania.

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najważniejszych i zarazem najbardziej stresujących momentów podczas poszukiwań zatrudnienia. Przygotowanie i wysłanie CV, życiorysu czy też listu motywacyjnego nie wymaga większego zaangażowania. Głównym celem rozmowy kwalifikacyjnej jest zdobycie jak najwięcej ilości informacji o kandydacie, aby z czystym sumieniem móc go później przyjąć na dane stanowisko. O co najczęściej pytają pracodawcy? Czy wypada im zadawać pytania? O tym w dzisiejszym wpisie.

Jeśli interesują Cię konkretne pytania, jakie mogą pojawić się na rozmowie o pracę, poniżej przedstawiamy kilka najczęściej zadawanych pytań zarówno przez pracodawców, jak i przyszłych pracowników:

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan/Pani na złożenie CV właśnie do naszej firmy?
2. Jaki był powód Pana/Pani zwolnienia na poprzednim stanowisku? (tutaj bądźmy ostrożni, niektóre fakty lepiej zachować dla siebie).
3. Ile chciał(a)by Pan/Pani zarabiać? (Z tego pytania najlepiej wybrnąć mówiąc, że na początku możemy zarabiać przysłowiowe „minimum”, a  potem się zobaczy… W końcu wszystko będzie zależało od naszych umiejętności).
4. Proszę przekonać mnie, że jest Pan/Pani odpowiednim kandydatem/odpowiednią kandydatką na to stanowisko.
5. Czego nauczył(a) się Pan/Pani na swoim poprzednim stanowisku?
6. Proszę sobie wyobrazić, że… Co by Pan/Pani zrobił(a), gdyby… (Pytanie na myślenie. Starajmy się najpierw chwilkę pomyśleć, zastanowić się, aby potem nie chlapnąć jakiejś głupoty).
7. Proszę wymienić kilka swoich wad i zalet.
8. Czym się Pan/Pani interesuje?

Pytania zadawane przez przyszłego, potencjalnego pracownika

W pewnym momencie, zazwyczaj wtedy, gdy rozmowa kwalifikacyjna zmierza ku końcowi, może paść pytanie: „Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?” Co należy w takim momencie odpowiedzieć? Zazwyczaj zestresowany kandydat odpowiada, że nie ma żadnych pytań i marzy tylko o tym, by rozmowa jak najszybciej się zakończyła. Pamiętajmy jednak o tym, że postawienie tego typu pytania przez pracodawcę może mieć swoje „drugie dno”, tzn. pracodawca może przez to sprawdzić naszą kreatywność, odwagę, twórcze myślenie. Można więc „odbić piłeczkę” i zapytać pracodawcę np. o to, jak opisałby idealnego kandydatka na stanowisko, które szuka? Jakie cechy powinna posiadać taka osoba itp. Reakcja pracodawcy może być różna, dlatego jeśli w trakcie rozmowy wyczujemy, że nie warto zadawać żadnych pytań, lepiej sobie odpuśćmy. Na koniec warto zaznaczyć, żeby na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej nie pytać o zarobki. Może to zniechęcić pracodawcę, ponieważ uzna, że zależy nam tylko i wyłącznie na wynagrodzeniu, a przecież tak nie jest, prawda? 😉