Kilka ważnych pytań, jakie należy zadać właścicielom podczas oglądania mieszkania.

Znaleźliśmy kilka ofert pokoi, mieszkań i stancji na wynajem, umówiliśmy się na oglądanie. I co dalej? Przed odbywaniem spotkań powinniśmy wiedzieć, o co będziemy chcieli zapytać właścicieli. Lepiej zrobić to osobiście niż przez telefon. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie słuchawki. Rozmowa z właścicielem w „cztery oczy” jest najlepszą metodą, aby sprawdzić, z kim tak naprawdę mamy do czynienia. Zadając mu kilka prostych pytań i obserwując jego reakcje, będziemy dokładnie wiedzieć, czy warto wynająć lokum czy może lepiej powstrzymać się z podjęciem decyzji o wynajmie.

Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, warto zapytać właściciela mieszkania o takie sprawy, jak:

Kwestie finansowe

Należy zapytać właściciela, ile wynosi całkowity, miesięczny koszt wynajęcia mieszkania. Wysokość czynszu nie jest ostateczną kwotą, są jeszcze opłaty za media i Internet. Można zapytać co jaki czas przychodzą rachunki, ile mniej więcej wynoszą, czy w cenę czynszu wliczone jest ogrzewanie i woda itp. Są to bardzo ważne informacje, ponieważ czasami studentów kusi bardzo niski czynsz, a potem okazuje się, że opłaty wynoszą jeszcze raz tyle (zwłaszcza, gdy mieszkanie ma ogrzewanie gazowe). Kolejna ważna rzecz związana z finansami, to kaucja. Niektórzy właściciele każą płacić kaucję za przetrzymanie mieszkania lub pokoju do października. Tak dzieje się, gdy szukamy lokum już w lipcu. Poza tym, kaucję płaci się zawsze na początku, w przypadku ewentualnych uszkodzeń podczas użytkowania. Kaucja powinna być zwrotna i zazwyczaj wynosi połowę czynszu, choć zdarza się, że właściciel chce pobrać kaucję w wysokości całego czynszu.

Wygląd i wyposażenie pokoju, mieszkania

Przed wynajęciem pokoju lub mieszkania, lepiej sprawdzić, jaki jest ich standard. Warto zwrócić uwagę na to, czy lokum posiada podstawowe sprzęty w kuchni, tj. lodówkę, kuchenkę, czajnik. Poza tym ważne jest, aby w pokoju było łóżko, szafa i biurko. Dobrze by było, gdyby łazienka była zaopatrzona w pralkę. To jest minimum, jakie właściciel powinien zaoferować. Jeśli chcemy wynająć stancję zapytajmy czy jest oddzielne wejście, w której części domu mieszkają właściciele, czy jest osobna łazienka, kuchnia itp. Tak naprawdę, oglądając mieszkanie, już od momentu wejścia, będziemy wiedzieć, czy to jest lokum, w którym będziemy chcieli zamieszkać. Każdy ma inne wymagania i potrzeby, dlatego każdy na co innego zwróci uwagę.

Okolica

Oglądając mieszkanie dobrze byłoby zwrócić uwagę także na okolicę, tzn. czy jest bezpieczna, czy blisko bloku znajduje się przystanek autobusowy, sklep spożywczy itp. Poza tym, warto także sprawdzić, w jakiej odległości od uczelni położone jest mieszkanie. Często zdarza się, że autobus miejski nie przyjedzie na czas albo w ogóle nie przyjedzie, np. zimą. Wówczas nie mamy innego wyboru i musimy dotrzeć na zajęcia na dwóch nogach.