Wszystko o programie Erasmus

wymiana studencka

Każdy student, zwłaszcza ten kształcący się na studiach stricte językowych, marzy o wyjeździe na Erasmusa. Co to takiego? Jest to specjalny program dla studentów, powstały z inicjatywy Komisji Europejskiej w 1987 roku. Jego zadaniem jest przede wszystkim finansowanie studentom wyjazdów zagranicznych. Aby wyjechać na studia za granicę, trzeba się trochę postarać. Przede wszystkim należy mieć wysoką średnią i otrzymywać stypendium naukowe. To jeden z najważniejszych wyznaczników. Oznacza to, że na wymianę studencką mogą liczyć przede wszystkim zdolni studenci, wyróżniający się na tle grupy. Do jakiego kraju można wyjechać?

Obecnie w programie Erasmus uczestniczy ok. 30 państw Unii Europejskiej, a mianowicie:

Austria, Belga, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Wymiana studencka ma szereg zalet, do których zalicza się:

  • możliwość podjęcia nauki za granicą,
  • poznanie nie tylko języka, ale i kultury innego kraju,
  • rozwijanie swojej wiedzy, ale także samodzielności i odpowiedzialności,
  • zwiedzenie ciekawych miejsc, zabytków,
  • poznanie i nawiązanie przyjaźni,
  • niezapomniane wrażenia na długo pozostające w pamięci,
  • doskonały element do CV, każdy pracodawca z pewnością zwróci uwagę na ten punkt.

Erazm z Rotterdamu

Skąd nazwa Erasmus? Łatwo się domyślić, że związana jest ona ze słynnym humanistą epoki odrodzenia, a mianowicie z Erazmem z Rotterdamu. Podejmował on naukę w wielu krajach. Studiował m.in. we Francji, Anglii oraz we Włoszech. Właśnie ze względu na kształcenie w tak licznych miejscach postanowiono program wymiany studentów nazwać imieniem Erazma z Rotterdamu.

Karta Studenta Erasmusa

Każdy student zakwalifikowany do wyjazdu za granicę otrzymuje od uczelni tzw. Kartę Studenta Erasmusa, która dokładnie określa jego prawa oraz obowiązki podczas wymiany studenckiej. Student ma obowiązek zapoznać się z informacjami zawartymi w karcie. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych problemów zarówno na uczelni w kraju, jak i za granicą.